PRAKTYKI. Wymiana umiejętności

Stowarzyszenie Artanimacje i Teatr Soho zapraszają 29 listopada w godz 11-15, 16-20 na bezpłatne PRAKTYKI czyli międzypokoleniową wymianę umiejętności. Siedmiu doświadczonych praktyków przekaże Wam kilka prostych patentów i nauczy podstaw swojego rzemiosła. Uczestnicy spotkania wyjdą od Nas z własnoręcznie uszytym kominem, własnym zaczynem na nalewkę lub z fryzjerskim lub glazurniczym „know how”.
Od ponad dwóch dekad żyjemy w kulturze intensywnie promującej konsumpcyjne postawy, podczas gdy samoróbstwo i samodzielne wytwórstwo zepchnięto w głęboki cień. Wszechobecny kult nowoczesności i postępu sprawia zaś, że praca umysłu ceniona jest daleko bardziej niż praca rąk. W takich warunkach zdecydowanie łatwiej jest rzucić szlachetne hasło „zrób to sam!” niż uskuteczniać je na co dzień. Zbyt mało mamy bowiem praktycznych doświadczeń i odwagi do eksperymentowania, napotykamy trudności w wyłuskaniu użytecznej wiedzy praktycznej z informacyjnego szumu. Brakuje ośmielających i inspirujących przykładów samouków – ludzi wokół nas, którzy w wolnym czasie dłubią i majsterkują. Początki zawsze są najtrudniejsze. Dlatego proponowane przez nas wydarzenie ma przede wszystkim zachęcać do zrobienia pierwszego kroku na drodze twórczo-wytwórczej emancypacji oraz pomóc przełamać początkowe bariery i trudności.
Do udziału w projekcie PRAKTYKI zaprosiliśmy zarówno doświadczonych seniorów jak i młodych pasjonatów. Wydarzenie ma charakter nie tylko edukacyjny ale również towarzyski. W trakcie trwania całego projektu w teatrze będzie działała kawiarnia gdzie będą lepione pierogi i robione ozdoby świąteczne.
Udział w PRAKTYKACH jest bezpłatny. Uwaga, wymagana rejestracja. Zgłoszenia na wybrane praktyki należy wysyłać na adres kalitadamian@gmail.com

GODZ. 11.00- 15.00

I. PRAKTYKA U PANI MARIANNY
UMIEJĘTNOŚĆ: przetwórstwo
ilość miejsc: 10

PLAN DZIAŁANIA: – robienie zaczynu na nalewkę z pigwy, róży i aronii; – zimowy sok do herbaty z pigwy i żurawiny; – dżemy owocowe; – sok z jarzębiny na wzmocnienie;

II. PRAKTYKA U PANI KAZI
UMIEJĘTNOŚĆ: ozdoby ludowe
ilość miejsc: 10

PLAN DZIAŁANIA: – robienie kwiatów i ozdób z bibuły; – konstrukcja ludowych ozdób; – robienie pająka ludowego;

III. PRAKTYKA U PANI HALINY
UMIEJĘTNOŚĆ: robienie na drutach
ilość miejsc: 10

PLAN DZIAŁANIA: – nauka podstawowych ściegów: oczka prawe i lewe, ścieg pończoszniczy, francuski, ściągacz, ścieg ryżowy; – nabieranie oczek, oczka prawe i lewe; – nauka wykonania szalika i czapkę; – dobór odpowiedniej włóczki do rodzaju ściegu; – poznanie narzędzi używanych w trakcie robienia na drutach: druty zwykłe, druty z żyłką, szydełko, igła dziewiarska; – sposoby wykonania frędzli; – sposoby zszywania brzegów; – wykonanie pomponu; – sprawne operowanie drutami; – umiejętność korzystania z przepisów drukowanych w czasopismach lub w Internecie; – przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywanie poważniejszych rzeczy np. swetrów

IV. PRAKTYKA U PANI MIRKI
UMIEJĘTNOŚĆ: krawiectwo
ilość miejsc: 12

PLAN DZIAŁANIA: – jak nawlekać nic oraz przygotować maszynę do pracy; – jak prowadzić tkaninę; – podszycie suwaka; – skracanie spodni i spódnicy; – szycie prostej spódnicy; – obrębianie; – uszycie komina i czapeczki na zimę.

GODZ. 16.00-20.00

V. PRAKTYKA U MIRKA
UMIEJĘTNOŚĆ: naprawa samochodów
ilość miejsc: 10

PLAN DZIAŁANIA:
-wymiana oleju; – zaprawki blacharskie; – sprawdzenie płynu chłodniczego; – zakładanie/zdejmowanie opon; – wymiana klocków hamulcowych; – na co zwrócić uwagę kupując samochód po kolizji; – jak znaleźć filtr oleju/paliwa; – wietrzenie akumulatora; – wymiana żarówek.

VI. PRAKTYKA U PANI BARBARY
UMIEJĘTNOŚĆ: fryzjerstwo
ilość miejsc: 12

PLAN DZIAŁANIA: – podstawy strzyżenia: strzyżenie męskie, damskie i dziecięce; – skracanie, cieniowanie, palcowanie, konturowanie (wykończenie); – strzyżenie na sucho i mokro; – strzyżenie nożyczkami, brzytwą i maszynką (to do potwierdzenia); – strzyżenie różnych rodzajów włosów / strzyżenie klasyczne; – robienie trwałej ondulacji wodnej.

VII. PRAKTYKA U ROBERTA
UMIEJĘTNOŚĆ: glazura
ilość miejsc: 10

PLAN DZIAŁANIA: – jakie rodzaje materiałów okładzinowych (czym się różni gres od glazury); – jak prawidłowo posługiwać się poziomicą i innymi narzędziami; – jak przygotować się do prac glazurniczych (przygotowanie podłoża i inne prace wstępne; – jak dobrać odpowiedni materiał do przewidywanych prac; – jak prawidłowo skalkulować zapotrzebowanie materiałów; – jak przycinać płytki; – obróbka glazury/ terakoty; – układanie płytek- wykonywanie otworów; – fugowanie/ spoinowanie płytek; – silikonowanie.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa