LUDZIE
MARTA WÓJCICKA - PREZES STOWARZYSZENIA

Producentka spektakli stowarzyszenia, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Koordynatorka wydarzeń kulturalnych EXPO 2000 w Hanowerze, stażystka Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Animatorka Kultury, od 2000 roku autorka i realizatorka projektów Stowarzyszenia ArtAnimacje. Do jej głównych realizacji należy projekt rewitalizacji fabryki Zakładów Optycznych na Pradze. W ramach Projektu Praga powstało osiem wydarzeń na przestrzeni lat 2005-2008 m.in.: wystawa kolekcjonerów, Przetwory – akcja twórczego recyklingu, PZOty – projekt dla dzieci, Fabryka Snów – projekt teatralny. PZO otrzymało nagrodę WDECHY 2007 w kategorii Miejsce Roku. W latach 2009 – 2011 Sekretarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

IGOR GORZKOWSKI - DYREKTOR ARTYSTYCZNY

Reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Jako jeden z pierwszych w Polsce skojarzył dynamicznie rozwijającą się kulturę klubową z działaniami teatralnymi. Realizuje spektakle korzystając ze swoich własnych scenariuszy: „Absolutnie Off Show” (2003), „Taksówka” (2005), „Ukryj mnie w gałęziach drzew” (2008), „Kalino malino czerwona jagodo” (2012) oraz własnych adaptacji teatralnych: „Spacerowicz” wg Roberta Walsera (2007), „Żółta Strzała” wg Wiktora Pielewina (2008), „Trip 71” wg Huntera S. Thompsona (2009) . Chętnie sięga również po teksty, które nie są dedykowane teatrowi. Na podstawie komiksu Gaimana stworzył spektakl „Sandman” (2006). W 2012 roku wystawił swojego „pierwszego Szekspira”. Zrealizował kameralną „Burzę” z Henrykiem Talarem w roli głównej. Poza sceną Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty współpracuje również z innymi teatrami. W roku 2009 reżyserował w Teatrze Narodowym w Warszawie „Polowanie na łosia” Michała Walczaka. W roku 2010 debiutował w teatrze operowym reżyserując „O Genowefie” Roberta Schumanna w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2012 wystawił na deskach teatru Wielkiego w Poznaniu „Dzień Świra”, a w 2013 „Wariata i zakonnice” Witkacego w Teatrze Powszechnym.
W 2013 roku zadebiutował również jako reżyser słuchowisk radiowych i zrealizował dla Programu 2 Polskiego Radia “Mewę” Borysa Akunina z Herykiem Talarem i Haliną Skoczyńską w rolach głównych. W 2011 roku otrzymał nominację do nagrody teatralnej Feliksy Warszawskie za reżyserię spektaklu „Starucha” wg powieści Daniła Charmsa zrealizowanego w warszawskim Teatrze Ochoty. W 2013 jego słuchowisko “Mewa” Borysa Akunina zostało nagrodzone Grand Prix XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry – Sopot 2013”.

MAŁGORZATA IGNATOWSKA - KOORDYNACJA PRACY ARTYSTYCZNEJ, PRODUKCJA

Od 2005 roku zajmuje się produkcją przedsięwzięć Koła, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Na stałe związana ze Stowarzyszeniem Artanimacje, gdzie zajmuje się tworzeniem i produkcją projektów autorskich grupy m.in. była współautorką i realizatorem koncepcji Projektu Praga, wystawy fotografii Marka Straszewskiego. Współpracuje z Jackiem Malinowskim (video art) i Andrzejem Świetlikiem (fotografia).

KATARZYNA STEŃCZYK - SPECJALISTA DS. ORGANIZACJI WIDOWNI

filolog, teatrolog, absolwentka Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Podyplomowych Studiów Marketingu Kultury Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów była na stypendium na Uniwersytecie w Kownie. Po studiach odbyła praktykę w amerykańskim centrum kultury Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku. Publikowała w „Teatrze”, „Scenie”, „Didaskaliach”, „Próbie”, „Pro Arte” i „Kulturze ENTER”. Przez lata czynnie uczestniczyła w organizacji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. W latach 2009-2013 pracowała w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Od 2013 roku w Stowarzyszeniu Studio Teatralne Koło zajmuje się rozwojem widowni i organizacją sprzedaży. Współredaktorka książki „Piękna Dwudziestoletnia. Fundacja Theatrum Gedanense 1991-2011”.

ANNA CYGANKIEWICZ - SPECJALISTA DS. PROMOCJI I PUBLIC RELATIONS

Studiowała teatrologie i dziernnikarstwo z komunikacją społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracowała z festiwalem Warszawa Centralna, Krakowskimi Reminiscencjami Teatralnymi i Szajna Multimedia Festiwal w Rzeszowie. Współtwórca spektakli „Artaud .Sobowtór i jego teatr” w Teatrze Studio w Warszawie i „Fala za falą” w Centrum Nauki Kopernik.

OLGA STEFAŃSKA - KOORDYNACJA PRODUKCJI | KOORDYNACJA WOLONTARIATU

Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, koordynatorka warsztatów i projektów artystycznych, obecnie studiuje na wydziale Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Związana z fundacją im. Zbigniewa Herberta, stażystka miesięcznika “Teatr”. W Stowarzyszeniu poza koordynacją projektów odpowiedzialna jest za wolontariat.

WSPÓŁPRACOWNICY
AGATA DYCZKO - reżyserka
PIOTR TABAKIERNIK - kompozytor
JOANNA GAWROŃSKA - scenografia, kostiumy
KATARZYNA GAWKOWSKA - projekty edukacyjne
ANTONI FERENCY - muzyka, projekty artystyczne
ZOSIA KRYSTMAN - realizacja światła
ALICJA BRUDŁO - koordynacja wolontariuszy
LESZEK PIĄTKOWSKI - realizacja dźwięku
JOANNA TRYTEK - projekty artystyczne
MAGDALENA DĄBROWSKA - kostiumy
JAN KOZIKOWSKI - scenografia
MACIEK SAWICKI - realizacja światła
ROBERT PLUDRA - scenografia
JAN MIRECKI - realizacja scenografii
MAŁGORZATA LIPIŃSKA - scenografia
MACIEK DIDUSZKO
AKTORZY
AGATA BUZEK

absolwentka A.T. w Warszawie

BARTŁOMIEJ BOBROWSKI

absolwent A.T. w Warszawie, aktor Teatru Narodowego

MARTA CHODOROWSKA

absolwentka A.T. w Warszawie, związana z Teatrem Narodowym w Warszawie

ANNA GAJEWSKA

absolwentka A.T. w Warszawie, współzałożycielka Fundacji Arteria, współpracuje z Laboratorium Dramatu

WIKTORIA GORODECKAJA

absolwentka A.T. w Warszawie, aktorka Teatru Narodowego

ALEKSANDRA GRZELAK

absolwentka A.T. w Warszawie

SŁAWOMIR GRZYMKOWSKI

absolwent A.T. w Warszawie, aktor Teatru Dramatycznego

IZABELA GWIZDAK

absolwentka A.T. w Warszawie

PAWEŁ KOŚLIK

absolwent A.T. w Warszawie

WIKTOR KORZENIEWSKI

absolwent A.T. w Warszawie, związany z Teatrem Scena Prezentacje w Warszawie

ŁUKASZ LEWANDOWSKI

absolwent A.T. w Warszawie, aktor Teatru Studio

BARTOSZ MAZUR

absolwent PWST w Krakowie

OLGA OMELJANIEC

absolwentka A.T. w Warszawie

MONIKA PIKUŁA

absolwentka A.T. w Warszawie, aktorka Teatru Współczesnego

MARCIN PRZYBYLSKI

absolwent A.T. w Warszawie, aktor Teatru Narodowego

MATEUSZ RUSIN

absolwent A.T. w Warszawie, aktor Teatru Narodowego

NATALIA SIKORA

absolwentka A.T. w Warszawie

ANNA SROKA - HRYŃ

absolwentka A.T. w Warszawie, związana z Teatrem Montownia, Teatrem Rozrywki w Chorzowie

PRZEMYSŁAW STIPPA

absolwent A.T. w Warszawie, aktor Teatru Narodowego

HENRYK TALAR

absolwent PWST w Krakowie

MAGDALENA WARZECHA

absolwentka A.T. w Warszawie, aktorka Teatru Narodowego

DIANA ZAMOJSKA

absolwentka A.T. w Warszawie

HISTORIA

Niezależna grupa teatralna założona w 1998 roku z inicjatywy studentów warszawskiej Akademii Teatralnej
i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Od 2002 roku Studio Teatralne Koło działa jako stowarzyszenie, którego prezesem jest Marta Wójcicka – koordynatorka i producentka projektów artystycznych i edukacyjnych grupy. Od 2010 roku Studio Teatralne Koło współtworzy także program artystyczny Teatru Ochoty.

Rok 2012 jest rokiem przełomowym dla stowarzyszenia – po czternastu latach działalności Studio Teatralne Koło otwiera własną scenę w Soho Factory, na pofabrycznym terenie dawnych zakładów optycznych.

Koło tworzą profesjonaliści zajmujący się teatrem: aktorzy, reżyserzy, producenci. Spektakle Koła oparte są głównie na autorskich scenariuszach Igora Gorzkowskiego. Przez lata zespół wypracował własną metodę twórczą, której zasadniczą częścią jest improwizacja aktorska. Z teatrem współpracują uznani aktorzy m.in. Agata Buzek, Marta Chodorowska, Anna Gajewska, Anna Sroka-Hryń, Magdalena Warzecha, Wiktoria Gorodeckaja, Bartłomiej Bobrowski, Adam Ferency, Andrzej Mastalerz, Bartosz Mazur, Wiktor Korzeniewski, Przemysław Stippa i in.

Stowarzyszenie wyprodukowało wiele przedsięwzięć teatralnych niezależnych twórców oraz akcji miejskich
i wydarzeń lokalnych typu site-specific (ściśle powiązane z miejscem ich realizacji). Jednym z projektów współtworzonych przez Koło był festiwal społeczno-artystyczny Projekt Praga.