„Żyjemy w najlepszym z możliwych światów”
PREMIERA: 9 grudnia 2016

Fotoreporter “Ilustrowanego Kuriera Codziennego” uwiecznia cztery dziewczyny biegnące po plaży nieopodal Mostu Poniatowskiego. Zdjęcie powstało w 1927 roku i dzięki przedrukowi w przedwojennej gazecie przetrwało do dzisiejszych czasów.
Spektakl “Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” to artystyczna interpretacja losów bohaterek przedstawionych na fotografii oraz opowieść o światach, które mogą się kryć za chwilą uchwyconą przez aparat. Wariacja na temat życia dziewczyn dwudziestolecia międzywojennego niepostrzeżenie zamienia się w opowieść o kobiecości, młodości i kryjącej się za nią wolności.
A jaką historię kryją Wasze fotografie z nadwiślańskich bulwarów i klubokawiarni?
Przedstawienie powstało w ramach trzeciej edycji projektu “Muzeum Społeczne”.
W spektaklu wykorzystano wiersz “Autoportret” Kadii Mołodowskiej w tłumaczeniu Joanny Lisek
oraz wiersz “Fotografia” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

————

Projekt „Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” to trzecia odsłona cyklu „MUZEUM SPOŁECZNE”. Muzeum jest próbą artystycznej i społecznej redefinicji warszawskiej Pragi z perspektywy działań i wspomnień jej mieszkańców. Pierwszą edycje poświęciliśmy opowieściom i wspomnieniom pracowników Polskich Zakładów Optycznych, mieszczących się od początku lat 20. w budynku przy ul. Grochowskiej. W drugiej zajęliśmy się historią toru kolarskiego Orzeł. W ramach projektu powstał wówczas film dokumentalny oparty na archiwalnych materiałach i spotkaniach z ludźmi związanymi z Orłem. Dzięki zbiórce społecznej na portalu PolakPotrafi odbył się finał projektu „Nowe Dynasy”, będący imprezą rowerową z kolarskimi konkurencjami, warsztatami, koncertem, premierą filmu, wystawą zdjęć, rowerowym przejazdem przez opuszczone obiekty sportowe i otwarciem mini welodromu.
W ramach trzeciej edycji MS Studio Teatralne Koło uruchomiło poszukiwania bohaterek z przedwojennego zdjęcia zrobionego nad Wisłą. Rozmawiamy z seniorami, prowadzimy badania we współpracy z Muzeum Warszawy. Równolegle artystyczną interpretacją zdjęcia czyli ze spektaklem “Żyjemy gdzie indziej”, powstał scenariusz do filmu dokumentalnego o naszych poszukiwaniach pt. „Jedyna możliwość” w reżyserii Joanny Kuźmienko (premiera 16 stycznia 2017).

Wciąż poszukujemy wszelkich informacji o fotografii i miejscu, w którym została wykonana. Jeśli wiesz cokolwiek na temat historii dziewczyn lub autora/autorki fotografii – prosimy o kontakt. Może to czyjaś babcia, może jakaś postać pojawia się też na Waszych starych fotografiach? A może potrafisz pomóc nam w ustaleniach, kto niemal 90 lat temu stanął za obiektywem aparatu?

Ważne są dla nas również przedwojenne i powojenne wspomnienia warszawiaków z nadwiślańskich plaż. Z chęcią spotkamy się i posłuchamy o tym, jak kiedyś wypoczywało się w Warszawie. Chcemy utrwalić te ulotne chwile: wspomnienia spisać, a fotografie z rodzinnych archiwów zeskanować i podpisać.

Czekamy na Waszą pomoc i kontakt!
kolo@studiokolo.com

Producent: Studio Teatralne Koło
Koproducent: Narodowy Instytut Audiowizualny
Projekt współfinansuje:
M.st. Warszawa
Sponsor: Gaz System

Partnerzy:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Muzeum Warszawy – Muzeum Warszawskiej Pragi
Soho Factory
Retromania.pl

Partner medialny:
AMS

Spektakl bierze udział w 23. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Anna Wakulik.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
ZESPÓŁ
SCENARIUSZAlicja Kobielarz
REŻYSERIAKarolina Kowalczyk
SCENOGRAFIAJoanna Walisiak
KOSTIUMYJoanna Walisiak
MUZYKAGabriela Mościcka
Kazimierz Nitkiewicz
Mateusz Kowalski ( Warszawska Orkiestra Sentymentalna)
RUCH SCENICZNYMagdalena Ptasznik
CHARAKTERYZACJAAli Kosoian-Koźbielska
Katarzyna Bielińska
Agata Król
Olga Dackiewicz
PRODUKCJAAlicja Brudło
ASYSTENT PRODUKCJIPaulina Majewska
PRODUCENTStudio Teatralne Koło
KOPRODUKCJANarodowy Instytut Audiowizualny
OBSADAMagdalena Hertrich-Woleńska (Zofia Krzeszowiak) Anna Lemieszek (Rebeka Elzenberg)
Joanna Osyda (Wanda Rudzińska)
Joanna Rozkosz (Hanna Zakrzewska)
Mateusz Korsak (Stanisław Skwierczyński)
ZDJĘCIA