Wbrew swojej woli | Grupa Supermarket
PREMIERA: 17 oraz 18 grudnia 2016

Wbrew swojej woli, najnowszy spektakl Grupy Supermarket, to próba zmierzenia się z najtrudniejszych pytaniami o naturę człowieka. Jaki jest rachunek zysków i strat w sytuacji indywidualnego doświadczenia wojennego? To także pytanie o wysokość ceny, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za nasze życie. Dwie prawdziwe, dokumentalne historie z czasów wojny: Calka Perechodnika, inżyniera, otwockiego Żyda, który skapitulował w najstraszniejszym możliwym momencie, oraz Alexa Kurzema, który żydowskiego chłopca, najmłodszego żołnierza w armii… hitlerowskiej. Tragiczne losy będące świadectwem, że człowiek ma niewielki wpływ na swoje losy, gdy koła Historii obracają się bezlitośnie. A wszystko to “wbrew swojej woli”.

Jakub Kamieński opowie historię Calka Perechodnika, inżyniera-agronoma, który będąc w czasie wojny żydowskim policjantem w Otwocku, stracił żonę i córkę w piecach krematoryjnych Treblinki. Perechodnik przeżył jeszcze dwa lata. Postanowił spisać swoje wspomnienia, w formie spowiedzi przed zmarłą żoną. Próbuje w nich uporać się z niemieckim sadyzmem, polską podłością oraz żydowskim tchórzostwem. To niezwykły zapis wewnętrznej walki o przeżycie, którą toczył jako: „Żyd, Człowiek i zwierzę ogarnięte instynktem samozachowawczym”. Tekst wspomnień stał się po wojnie jednym z podstawowych świadectw Holokaustu.
Modest Ruciński opowie historię żydowskiego Małego Chłopca, który cudem ocalały z rzezi swojej rodzinnej wioski, zostaje przygarnięty przez dowódcę komanda Waffen-SS. Staje się maskotką oddziału, najmłodszym żołnierzem walczącym po stronie III Rzeszy, a nawet gwiazdą niemieckich filmów propagandowych. A to zaledwie początek jego niezwykłej historii… Kanwą opowieści o Małym Chłopcu jest życiorys Alexa Kurzema, białoruskiego Żyda, żyjącego obecnie w Australii. Przez całe życie Kurzem wypierał wspomnienia, jednak w końcu w obawie, że umrze i nie dowie się kim jest naprawdę podjął, wraz z synem swoim, próbę rekonstrukcji własnych korzeni.

Szczegóły: www.facebook.com/wbrewswojejwoli
Dofinansowano ze środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
ZESPÓŁ
SCENARIUSZJakub Kamieńki
REŻYSERIA Jarosław Tumidajski
Małgorzata Głuchowska
SCENOGRAFIA Mirek Kaczmarek
MUZYKAStefan Wesołowski
PRODUCENTgrupa Supermarket
KOPRODUKCJAStudio Teatralne Koło
Artanimacje
OBSADAModest Ruciński
Jakub Kamieński
ZDJĘCIA